Kontakt
Adresa: Areál letiště, Neředín 726, Olomouc
Tel.: 583 210 759
Pohotovost 776 462 998
Otevřeno: 14.00-16.00h
Email: olomouc.utulek-loz@seznam.cz

Polámané zlatíčko Sára

Byl pátek 2.3.2018  a již to vypadalo na odchod z práce, když u útulku zastavilo auto a vše bylo rázem jinak. Majitelé se štěnětem přišli požádat o telefonní čísla a adresy na veterinární lékaře, s tím, že štěně má zlomenou nohu, a že tedy hledají veterináře, který by jim ji odoperoval na splátky. Takového veterináře neznám a tak jsem rychle přemýšlela co dál. Měli rtg snímek a tak jsem si jej půjčila poslala našemu veterináři s otázkou kolik by to stálo u něj. Bohužel se jednalo o velmi komplikovanou zlomeninu, s velmi špatnou prognózou a tak cena, se kterou přišli majitelé tj.12.000,- byla pravdivá. Tudy cesta tedy nepovede. Ihned se mi hlavou honili myšlenky, kde požádám o pomoc pro toto malé 3 měsíční stvoření, a zda pokud něco vymyslím, budou majitelé schopni mít zvíře 24hodin pod kontrolou?

Začala jsem se tedy ptát , zda je již štěně vakcinováno, načež mi bylo řečeno, že ne (aha takže tak zodpovědní zase nebudou) a tak jsem z nich pomalu tahala celý příběh. S fenkou byli napřed na veterině ve Šternberku, kde jim bylo řečeno, že je to na euthanasii (jedná se o opravdu velmi komplikovanou zlomeninu). Druhý den jeli do Olomouce do Topolan, kde jim bylo uděláno rtg jedné přední končetiny a bylo jim řečeno, že musí na operaci. Volám znovu našeho lékaře a ten mi na základě snímku řekl, že největší šanci operovat takovou zlomeninu je tak do 6hodin od úrazu…. Jímá mne hrůza, když si představím, jak dlouho ještě budou objíždět s touto maličkou další veterináře a zda vůbec… Jediné co jsem jim mohla nabídnout, a taky nabídla, bylo, ať se psíka vzdají a že se o ni postaráme. Vzdali se jí, pravděpodobně sami usoudili, že by to nedali a to ať finančně, tak z hlediska péče. Holčičku jsme vzali k nám a k mému zděšení měla snahu vstát… Jenže ať koukám jak koukám, zdá se mi že nemůže na obě přední… Volám Topolany kliniku, kde byla ošetřena. Tam mi řekli, že dělali jen ten jeden rtg snímek na základě toho, co bylo řečeno veterinářem ze Šternberka. O druhé tlapce nevěděli. Znovu tedy telefon našemu veterináři s mým podezřením a honem na další rtg snímky. Mé obavy se potvrdili a zlomené jsou obě 🙁

Dali jsme tomuto stvoření šanci, a tak má za sebou již operaci obou předních končetin, chutnat jí chutná, a zda se končetiny zcela zhojí, ukáže čas. Prozatím je ležícím pacientem. Jedná se o zlomeninu v kloubu, navíc u štěněte, kdy kosti ještě porostou,  jsou měkké, drobné a tak se těžko zajišťují šrouby, destičkami atd. (laicky řečeno) Postižené jsou obě přední končetiny a tak je velmi těžké zajistit nehybnost zvířete po několik týdnů, než kosti srostou. Držte pěsti, ať vše dobře dopadne.

Pokud by někdo chtěl pomoci, může tak učinit na náš účet 670100-2201140076/6210 m Bank,  jako var. symbol 5276 a do poznámek Sára. Za každou pomoc děkujeme.

 

Ze života štěněte aneb první týden se Sárou

Představa péče o štěně, které má zlomené obě přední packy a jen leží a čůrá pod sebe, se zdála být první den v celku pohodová. Prostě když budu v práci, tak bude v ohrádce v kanclu, bude mít plenky, aby nebyla celá mokrá, když se počůrá a v podstatě bude jen jíst, pít a spát. Doma s ní konečně budu mít čas dát dohromady webovky a útulkový fb, na což se stále chystám, ale většinou se k tomu nedostanu, protože si najdu milion jiné práce venku.

Má skvělá představa začala být méně příjemná, když se Sára rozhodla, že prostě sama nebude. V momentě, kdy jsme se vzdálili, začala jančit, stavět se na ty zlomené, nejvíc sešroubované nohy. V tu chvíli nám bylo jasné, že s ní bude muset někdo být pořád a nemůže se nechat bez dozoru. Prostě se nesmí na ty přední vůbec postavit. Zlomeniny má v kloubech, a na té jedné pacce to má, podle mne, tak na stopadesáttisíc kousků a vůbec nechápu, jak se panu doktorovi tohle puzzle podařilo dát dohromady.

Sára však předčila všechna moje očekávání, nejen, že se nemůže nechat bez dozoru, ale nemůže být sama ani na vteřinu. Můj život se rázem proměnil v nepřetržité hlídání, bytí ve střehu, spaní lehkosti indiána a také jeho rychlosti ve vstávání z postele, židle nebo třeba záchodu. Ano, ani na záchod nemůžu sama, nebo aspoň musím mít otevřené dveře a Sáru položit před ně tak, aby na mne viděla. Tím však stejně riskuji to, že se jí začne zdát vzdálenost mezi námi příliš velká a rozhodně se dojít blíž, čímž okamžitě procvičí sílu mých svěračů a běh s kalhotami dole. Nechápu, kdo vymyslel záchod se schodu… Sára má celkem tři „pelíšky“. V obýváku a ložnici má deky. Třetí „pelíšek“ je karimatka, která se přesouvá podle potřeby do kuchyně, k záchodu, do koupelny a to někdy i se Sárou, když už mám pocit, že ji neunesu. Jízda na karimatce je myslím jednou z jejich oblíbených činností. Přesouvání pelíšků je však spíš jen naše pocitová záležitost, protože ať jí dáte na deku či na karimatku, tak se během pár minut odkope na podlahu a leží na ní.

No, hned další věcí, která mi už úplně rozbila prvotní představu o pohodovém hlídání nemocného čtyřnohého mrněte, bylo její rozhodnutí, že si bude čůrat pod sebe jen v případě velkého vítání nově příchozích. Když se jí chtělo, tak začala zase jančit. Chtěla se stavět a nechtěla si dát vysvětlit, že fakt může čůrat v leže. Nakonec jsem jí postavila, držela jsem jí za hrudník tak, aby měla přední nohy ve vzduchu a chodila s ní, aby se teda mohla vyčůrat a vykakat. Jenže tato pozice se jí také nelíbila. Kňučela, chodila sem tam, až mi umíraly ruce, nohy i záda z chození v podřepu a zohnuti. Po necelé hodině, kdy jsem s ní takto pochodovala jak uvnitř, tak venku na dvoře, jsem si už připadala totálně bezmocná a rozbrečela jsem se. Okamžitě se ke mně seběhlo celé zvířecí osazenstvo, začalo mne starostlivě olizovat a Sára se z toho, asi úžasem, počůrala. Myslím, že jsem ještě nikdy neměla větší radost z toho, že se pes vyčůral v obýváku. Tak to šlo asi dva dny, než si Sára zvykla na to, že jí prostě u čůrání asistujeme. V útulku jsme vyhrabaly postroj, ze kterého se udělal závěs a tak už se nemusíme zohýbat. Nicméně, stejně se hodně pronese, než si najde to správné místo, teď už jen na dvoře. Mimochodem mám pocit, že ruce už mám o několik centimetrů delší. Ke všemu má velmi vzácný dar potřebovat jít ven zrovna, když vám se to vážně zrovna nehodí.

Bylo nám líto, že mimo ležení a pár krocích v závěsu se v podstatě nudí a tak jsme se rozhodly, unavit jí pomocí interaktivních her pro psy, tak jak se to dělalo i Iggy. No, zábava by to pro ni byla opravdu úchvatná, kdyby u toho opět nezačala šílet a nechtěla z hry pamlsky dostat okamžitě a za každou cenu a hlavně ve stoje. Je extrémně žravá a představa pamlsku schovaného v kuse dřeva byla silnější než bolest zlomených nohou. Takže, to nám taky nevyšlo. Jinak si moc nehraje. Z hraček jí trochu zajímá jen suk, a pak rulička od záchodového papíru. I tak ale jen na pár desítek vteřin. Co by jí hodně bavilo, tak rvát si z nohy obvaz, ale to pan doktor zakázal. Nejvíc je zlej, vůbec nechápe, že je to skvělá zábava.

Po týdnu se Sárou můžu říct, obdivuji všechny matky s miminama nebo všechny, kdo se starají o někoho, kdo potřebuje stálou péči. Já se modlím, aby už tohle bylo za námi, aby to mé chlupaté čtyřnohé siamské dvojče bylo v pořádku, mohlo běhat po svých a pak našlo nějaký super domov. Teď však musíme vydržet, protože stačí chvilka nepozornosti a budeme opět na začátku.

 

Ze života štěněte – druhý týden se Sárou

Zdar lidi, tak jsem se rozhodla, že už nepotřebuji žádného tiskového mluvčího a budu vám psát sama. Jsem už totiž velká holka. Přišla jsem na to hned v pondělí, když jsem při převaze rozhodla sežrat pana doktora. Se nedivte, chtěl mi sebrat ten krásný modrý obvaz z nohy, a to zrovna, když se mi jej podařilo trošku načít. Zkoumal mi pacičky a pak říkal, že zatím to drží, ale ještě prý nemám z daleka vyhráno. Také tetě E.T. ukázal, jak mi má cvičit tu lepší packu, aby se mi nezkrátily šlachy. Bolelo to a chtěla jsem je sežrat oba, ale byla jich přesila. Pan doktor mi říká klokan Ema, protože se stavím na zadní, musím do příště popřemýšlet, jestli mne to náhodou neuráží.

E.T. je má hlavní hlídací teta, druhá hlídací teta je paní vedoucí, ta je na mne hodnější, třeba když jde na záchod, já už totiž tu chvilku sama občas vydržím, tak na mne celou cestu paranoidně neřve, že mám ležet,  jak to dělá teta E.T. . Od tety paní vedoucí také dostávám  víc pamlsků. Také mne trošku naučila hrát tu jejich interaktivní hru. Napřed mi dala pořádně napapat, abych po té hře nešla jak urvaná z řetězu a pak už jsem u toho hezky ležela.  Jsem trašně inteligentní, protože mi to opravdu jde.

Zjistila jsem, že i ty hračky nejsou úplně marné. Hlavně šišatý tenisák a plyšový pudl. Ovšem moje nová nejlepší zábava je doplazit se ke skříni v ložnici a tu pak okusovat. Teta vždycky vyletí jak střela a vrátí mne zpět na deku. Já pak drtím aspoň pudla, potřebuju totiž najít to jeho jádro, a pak usnu. Prý chrápu jak starej chlap, což je mi teda úplně jedno.

Mimo tety E.T. a tety paní vedoucí mám ještě psí tetu Ajšu, která mi krade hračky a nosí je do zahrady, abych je měla od bahna.  Pak tu mám ještě hlídací kočku a kocoura. Baví mě je pozorovat, ale nejradši bych je prohnala. Kočka si za mnou občas lehne, prý je štěněcí terapeutka, ale když mi v nestřeženém okamžiku sežrala mé pamlsky, tak mě fakt naštvala. Včera dala naše kočka facku kočce od sousedů, to byla rychlost. Těším se, až budu zdravá, tak budu mít také tak rychlé packy.

 

Teta E.T. mne naučila běhat za míčkem, tím šišatým tenisákem, na ostatní jim kašlu, jsem speciální a potřebuju speciální věci přece. Vždycky jej na zahradě hodí před nás, pak se mnou za ním běží, a když jsme u něj, tak jej zvedne a dá mi jej do tlamy. Říká, že u toho vypadáme jak dva idioti a po chvilce skuhrá, že ji bolí záda.

Jo ještě vám musím říct, jak mi tety vyrobily vozítko ze starého kočáru. Fakt se s tím nadřely, bojovaly s tím asi hodinu. Pak se mnou chtěly vyrazit na pivo….vydržela jsem v tom asi dvacet vteřin. Přece je nebudu podporovat v pití ne?

Tak se mějte a my se zase někdy ozveme. Moc děkujeme za psychickou, finanční i materiální podporu.

Účet pro dary – pozor
670100 – 2201140076/6210
pozor na nutnost uvádění celého čísla účtu včetně předčíslí.
Oznámení o připisování plateb
Facebook

Finanční zdroje na naši činnost jsou z darů a ekonomické činnosti. Nejsme příspěvková organizace.

Reklama